Rok akademicki nadciąga, a wraz z nim mnóstwo obowiązków, nauki i ogólny brak czasu. Jednak mimo to o doświadczenie warto zadbać... Co zatem zrobić? Praktyki online, oczywiście! Rozglądałam się ostatnio troszeczkę za takowymi i przygotowałam dla was małe podsumowanie ;-)
VERSITA
Versita jest wiodącym wydawcą oraz dystrybutorem elektronicznych publikacji naukowych w Europie Środkowej i Wschodniej, a także dostawcą renomowanych rozwiązań technologicznych do publikacji elektronicznej jak MetaPress, Editorial Manager, Ebrary. Portfolio Versity obejmuje obecnie ponad 200 czasopism naukowych publikowanych we współpracy z czołowymi światowymi wydawnictwami Springer i De Gruyter. Wśród nich znajduje się jedenaście własnych czasopism z dziedzin takich jak biologia, chemia, medycyna, fizyka, których celem jest popularyzacja wysokiej jakości badań naukowych w krajach Europy Centralnej i Wschodniej (więcej informacji znajdą Państwo na stronie:www.versita.com).
Do obowiązków praktykanta należy wykonywanie powierzonych zadań oraz informowanie na bieżąco o postępach prac.
Zadania:
- Wyszukiwanie informacji na stronach WWW
- Tworzenie baz danych w formatach: *.xls lub *.doc
- Przygotowywanie prezentacji zebranych informacji (raporty i analizy)
BEZPŁATNA PRAKTYKA MOŻE BYĆ POCZĄTKIEM KARIERY W VERSITA
Na koniec praktyki każdy praktykant jest oceniany na podstawie poniższych kryteriów:
50% - jakość pracy, 15% - terminowość, 15% - zdolność przyswajania nowej wiedzy, 15% - znajomość języków, 3% - inicjatywa, 3% - motywacja
Najwyżej ocenionym praktykantom przedstawiona zostanie możliwość dalszej współpracy – przy innych zadaniach. Będą to ambitniejsze projekty wymagające od praktykanta większej samodzielności i wiążące się z gratyfikacja finansową. Dodatkowym atutem będzie możliwość zaangażowania się w działalność innych działów wydawnictwa, np. marketing, sprzedaż lub produkcja – wszystko zależy od aktualnych potrzeb i indywidualnych kwalifikacji praktykanta. Długość kolejnego etapu współpracy zależałaby od rodzaju przydzielonych obowiązków (ok. 1-2 miesiące). Przykładem takich obowiązków mogą być: 1. Budowa i aktualizacja baz czasopism i wydawnictw naukowych; 2. Badanie działań marketingowych innych firm działających na rynku; 3. Tworzenie profili potencjalnych dostawców usług; 4. Tworzenie aplikacji komputerowych; 5. Przygotowywanie raportów i analiz handlowych.
W przypadku pozytywnych efektów pracy możliwe będzie przejście do trzeciego etapu współpracy - długookresowej pracy na stanowisku asystenta, którego obowiązki zależałyby od indywidualnych kompetencji i doświadczenia praktykanta.
Członkostwo w programie praktyk Versita to wiele korzyści: 1. Swoboda gospodarowania swoim czasem, bez tracenia pieniędzy na dojazdy do firmy, 2. Zapoznanie się z zasadami funkcjonowania międzynarodowego wydawnictwa elektronicznego 3. Możliwość podwyższania swoich kompetencji językowych 4. List referencyjny w języku polskim i angielskim 5. Możliwość nawiązania stałej płatnej współpracy z wydawnictwem
STOWARZYSZENIE RYNKU E-COMMERCE
- Staż trwa jeden miesiąc.Odbywany jest poprzez internet.
- Staż odbywany jest w jednym z działów Stowarzyszenia, wybranym przez Stażystę, spośród następujących działów: Dział Public Relations (PR), Dział Marketingu, Dział Administracyjno - Prawny, Dział Księgowości, Dział Human Resources (HR), Dział IT, Dział Kontaktów Międzynarodowych, Dział Public Affairs, Dział Szkoleń i Edukacji, Biuro Zarządu.
- Obowiązki Stażysty dotyczą wsparcia dla jednego z wymienionych wyżej Działów. Istnieje także możliwość odbycia Stażu po za wymienionymi wyżej Działami.
- Stażyście w okresie Stażu przydzielany jest Indywidualny Opiekun Stażu.
- Opiekun Stażu w porozumieniu ze Stażystą przygotowuje Indywidualny Program Stażu, opracowany odpowiednio pod kątem predyspozycji oraz preferencji zawodowych i edukacyjnych Stażysty.
- Stażysta w okresie realizacji Stażu ma nielimitowany czas pracy. Oznacza to, że nie musi on spędzać codziennie określonego limitu czasu w ramach Stażu. Ważne jest jednak by wykonywał swoje zadania najlepiej jak potrafi. Raz w tygodniu Stażysta wypełnia interaktywny raport, w którym podsumowuje to, co udało mu się zrobić w minionym tygodniu. Informuje także co okazało się być trudne, oraz na co chciałby zwrócić szczególną uwagę.
mLINGUA
mLingua Sp. z o.o. jest jedną z największych i najbardziej dynamicznie rozwijających się agencji tłumaczeń w Polsce. Firma wykonuje przysięgłe i nieprzysięgłe tłumaczenia w ponad 40 językach z różnych dziedzin.
Wymagania:
- Bardzo dobra znajomość minimum jednego języka obcego.
- Podstawowa znajomość języka angielskiego.
- Ponadprzeciętna umiejętność posługiwania się komputerem.
- Doskonała wiedza o języku polskim (gramatyka, stylistyka, leksyka, interpunkcja).
- Łatwość pisania, spostrzegawczość, dokładność.
- Posiadanie komputera PC z systemem Windows i pakietem Office.
- Stały dostęp do Internetu.
- Samodzielność oraz łatwość uczenia się.
Praktyki mają charakter nieodpłatny i odbywają się zdalnie przez Internet przez 3 miesiące w wymiarze 5-10 godzin tygodniowo (istnieje możliwość dowolnego wyboru godzin, np. w weekendy lub w porach nocnych). Polegają na wykonywaniu tłumaczeń i prac redakcyjnych, W ramach praktyk prowadzone są szkolenia z obsługi oprogramowania CAT (Déjà Vu X2 firmy Atril), jak również dyskusje na tematy związane z translatoryką oraz zawodem tłumacza. Po zakończeniu praktyk otrzymuje się zaświadczenie o odbyciu praktyk oraz międzynarodowy certyfikat potwierdzający znajomość oprogramowania Déjà Vu X2 na poziomie DVBC. Wybranym osobom proponuje się pracę zdalną przez Internet na umowę o dzieło (wykonywanie tłumaczeń pisemnych i korekt) albo zatrudnienie w pełnym wymiarze godzin (praca w siedzibie firmy w Poznaniu).
PRAKTYKI DZIENNIKARSKIE
Praktyki dziennikarskie można odbywać w większości aktywnych portali, jak chociażby:
A wy, odbywaliście kiedyś praktyki online? Sądzicie, że są przydatnym punktem w CV? Czy pracodawcy zwracają na nie uwagę? Czy to może po prostu wykorzystywanie naiwnych studentów do pracy za darmo?
Zapraszam do dyskusji :-)
8 komentarze:
Bardzo ciekawe. Ja bym próbowała, w końcu coraz więcej osób pracuje online.. i naprawdę w wielu przypadkach nie trzeba być wcale fizycznie w pracy przy biurku, żeby pracować :)
Mam pytanie- jak znalazłaś te praktyki? Czy korzystałaś z jakiegoś portalu który zbiera takie oferty czy na własną rękę?
Na własną rękę - często ogłoszenia pojawiają się na GoldenLine.pl, poza tym subskrybuję Jooble (pisałam o tym w osobnym artykule, patrz na lewo ;-) ) i zazwyczaj kiedy widzę coś takiego, to wysyłam maila z CVką, nawet jeśli w danym momencie nie mam na to czasu, to pewnie w roku akademickim się przyda.
pozwolisz, że skopiuję sobie całą Twoja notkę i wrzucę ją sobie na dysk? jestem zainteresowana tego typu pracą:) z pewnością jak uporam się z formalnościami związanymi z wyjazdem to zagłebie się w temat!
dziękuję za świetną notkę:)
Dzieki za info :)
Osobiście odradzam praktyki w Versicie.
Ja właśnie zastanawiam się nad praktykami w Versicie, mógłbyś powiedzieć dlaczego odradzasz?
Piszą o elastycznym czasie pracy, a w praktyce wygląda to tak, że dowalają coraz bardziej rozbudowane zadania, więc jeśli nie możesz przeznaczyć całego dnia na wślipianie się w komputer, to będziesz miał(a) problemy z wyrobieniem się na czas. Praca jest strasznie żmudna i monotonna, nie uczy kompletnie nic nowego. Polega na tworzeniu baz danych naukowców, czyli po prostu siedzisz na necie i grzebiesz w poszukiwaniu danych. Jeśli im na to pozwolisz, po odbębnieniu minimalnego czasu praktyk dowalą Ci kolejne zadanie, "oczywiście zaangażowanie i dobra wola zostaną podkreślone w referencjach". Jednym słowem wyzysk, za który oferują papierek z referencjami. Niczego się nie nauczysz, pod tym względem praktyki są bezwartościowe.
Mhm, dobrze wiedzieć, bardzo dziękuję za odpowiedź i cenne informacje.
Prześlij komentarz